Zgryzem określamy wzajemne ułożenie łuków zębowych względem siebie. Już od pierwszych tygodni i miesięcy życia człowieka działają różne czynniki fizjologiczne, anatomiczne, genetyczne lub hormonalne, które mają wpływ na powstawanie, wyrzynanie i ustawienie zębów oraz rozwój kości szczęk.
Prawidłowe ustawienie zębów i prawidłowy zgryz wpływają na piękny wygląd, poprawę rysów twarzy i zdrowie pacjenta. Od nich zależy też prawidłowa wymowa. Brak wady zgryzu umożliwia lepszą higienę jamy ustnej i sprawia że zęby są zdrowsze.
Wszystkie te cechy powinny współistnieć w harmonii, a to umożliwia ortodoncja. Dlatego zapraszamy do IWULSKAdent aby uzyskać piękniejszy uśmiech, a co się z tym wiąże, lepsze samopoczucie i większą pewności siebie!
Spis treści
- Czym zajmuje się ortodonta?
- Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych
- Jakie metody wykorzystuje ortodoncja?
- Kiedy udać się do ortodonty?
- Po co zakładać aparat ortodontyczny?
- Dla kogo przeznaczone są Aparaty Invisalign
- Cennik zabiegów
- Opinie pacjentów
- Skontaktuj się
Czym zajmuje się ortodonta?
Ortodonci specjalizują się w leczeniu wad zgryzu oraz nieprawidłowego ułożenia zębów zarówno u dzieci, jak dorosłych.
Cały proces rozpoczyna się od zdiagnozowania rodzaju wady zgryzu i stworzenia planu leczenia w zależności od potrzeb pacjenta. Aby dobrać odpowiednie leczenie ortodonta musi sprawdzić stan uzębienia za pomocą: diagnostyki radiologicznej (RTG), zdjęć i cyfrowego skanu uzębienia, stworzenia wirtualnego modelu lub/i pobrania wycisku w celu wykonania analogowych modeli.
Dlatego też na pierwszej wizycie często specjalista ocenia stan uzębienia i zleca zdjęcie pantomograficzne Tylko na podstawie zebranych informacji z wywiadu oraz badań, lekarz może ocenić, czy daną nieprawidłowość można skorygować i w jaki sposób. Indywidualny plan leczenia jest kluczowy w ortodoncji.
Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych
Wady zgryzu występują w każdym wieku i mogą różnić się w zależności od podłoża problemu. Dlatego też ortodonta aby ustalić plan leczenia, podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad oraz wykonuje konieczne badania.
Nieprawidłowości zgryzu u dzieci często są spowodowane przez nawyki, takie jak ssanie kciuka w okresie niemowlęcym, spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów o papkowatej konsystencji lub długotrwałe picie mleka z butelki. Przyczyną może być również przerost migdałka podniebiennego, wskutek czego maluch oddycha przez cały czas buzią.
Skuteczne leczenie ortodontyczne można również przeprowadzić w wieku dorosłym, w przypadku wad zgryzu, nieskorygowanych w dzieciństwie, dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych czy jako leczenie przedprotetyczne, aby przygotować miejsce na przykład do wprowadzenia implantu. Takie leczenie pozwala na pozbycie się dyskomfortu i odzyskanie pięknego uśmiechu.
Podczas leczenia zaburzeń zgryzu bardzo ważne są wizyty kontrolne. Nie należy ich pomijać, ponieważ lekarz monitoruje, czy proces przebiega prawidłowo.
Jakie metody wykorzystuje ortodoncja?
Aparaty ortodontyczne to urządzenia stosowane w celu leczenia wad zgryzu. Zasada ich działania polega na wywieraniu stałych sił na zęby, co umożliwia korektę ich położenia. W leczeniu nieprawidłowego ustawienia zębów stosuje się aparaty stałe oraz ruchome, czyli zdejmowane. O wyborze odpowiedniego sposobu leczenia i modelu aparatu decyduje lekarz.
Wyróżniamy:
- Aparat stały – zbudowany jest z łuku, pierścieni i zamków. Łuk generuje siłę, którą zamki przenoszą na zęby. W zależności od potrzeb stosujemy zamki różnego rodzaju – metalowe lub ceramiczne. Ceramiczne aparaty są mniej widoczne i zachowują estetyczny uśmiech podczas całego czasu trwania terapii.
- Aparat ruchomy – stosowany jest najczęściej w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży lub u dorosłych w przypadku nieznacznych nieprawidłowości. Można go stosować już od 5 roku życia i to dobry moment, aby rozpocząć ortodontyczne leczenie, które dość szybko przynosi pożądane rezultaty. Do wczesnego leczenia wad zgryzu u dzieci stosuje się aparaty bierne wykorzystujące siłę żucia i zwarcia. Są one w całości wykonane z akrylu.
- Aparat przezroczysty – alignery są mniej widoczne od aparatu stałego. Zakładamy je na 1 lub obydwa łuki zębowe i zdejmujemy w dowolnej chwili, np. podczas posiłku i higieny jamy ustnej. Stanowią nowoczesną formę leczenia wad zgryzu, nie wywołując dyskomfortu bólowego i nie utrudniając usuwania płytki nazębnej. Nakładki stosowane są również pod koniec leczenia aparatem stałym, w ramach utrwalenia efektu końcowego. Wówczas pacjent użytkuje je tylko w nocy.
- Aparat retencyjny – metalowy łuk przymocowany do zębów pod koniec leczenia, w celu zapobiegania nawrotowi wady.
Kiedy udać się do ortodonty?
Prawidłowy zgryz jest ważny dla komfortu jedzenia i komunikowania się. Wpływa także na dobre samopoczucie i pewność siebie. Warto udać się do ortodonty w momencie, gdy zaobserwujemy u siebie lub dziecka niepokojące deformacje zgryzu, złe ustawienie zębów oraz zaburzenia oddychania, mowy oraz żucia.
Ortodonta na podstawie zebranych informacji o stanie zdrowia pacjenta oraz po wykonaniu badania RTG podejmie decyzję o dalszym toku postępowania. Niezwykle istotne jest wykonanie badania stomatologicznego, by wykluczyć ewentualne stany chorobowe oraz usunąć kamień nazębny. Jeśli u pacjenta zostaną stwierdzone ubytki, wymagają one całkowitego wyeliminowania przed założeniem aparatu.
Po co zakładać aparat ortodontyczny?
Korekta wad zgryzu wpływa nie tylko na poprawę samopoczucia i stworzenie idealnego, estetycznego uśmiechu. To także ważna kwestia zdrowia. Ortodonta podczas wizyty pacjenta dokonuje oceny, z jaką wadą ma do czynienia, tj. z tyłozgryzem, przodozgryzem, czy innym zaburzeniem.
Założenie aparatu we wczesnym wieku pacjenta poprawia efektywność całej procedury i skraca czas trwania leczenia. Dzieje się tak dlatego, że wady zgryzu mogą postępować, a ignorowane ich latami może przysporzyć wielu niedogodności. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego pozwala uniknąć wielu następstw nieleczonych wad zgryzu.
Zastosowanie aparatu ortodontycznego ma zarówno zalety medyczne, jak i wpływa znacząco na estetykę uśmiechu.
Dla kogo przeznaczone są Aparaty Invisalign
Aparaty Invisalign to rozwiązanie dla osób, które stawiają na nowoczesne technologie i obawiają się założenia stałego aparatu ortodontycznego. Dzięki niewidocznym nakładkom można pozbyć się tych wątpliwości. Metoda ta nie wymaga stosowania kleju mocującego zamek do powierzchni zęba, więc jest bezpieczna i o wiele łatwiej jest także utrzymywać higienę jamy ustnej.
Aparat Invisalign jest dostosowany do indywidualnego kształtu zębów pacjenta i składa się z serię przeźroczystych nakładek, które należy nosić według zaleceń lekarza. Nakładki są niewidoczne, bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu. Można je wyjąć na czas jedzenia, są łatwe w utrzymaniu w czystości
Cennik zabiegów
Lorem ipsum dolor sit amet
Fugiat voluptatibus aspernatur distinctio dolores voluptatum
Hic consequatur, est voluptas quo
Tempore quia, amet vel voluptatem animi nulla