Trzecie zęby trzonowe potocznie nazywane „ósemkami” lub zębami mądrości wyrzynają się najczęściej między 16 a 20 rokiem życia. Wyrzynanie zębów stałych jest efektem złożonych, genetycznie uwarunkowanych procesów. Istnieje jednak wiele czynników miejscowych i ogólnych które mogą zakłócić te procesy, stąd pojawienie się ósemek w jamie ustnej może wiązać się niepokojącymi objawami. Utrudnione wyrzynanie i nieprawidłowe położenie zębów ósmych może być przyczyną dolegliwości bólowych, nawracających stanów zapalnych, zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych i nieprawidłowości zgryzu.
W takich przypadkach należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu ustalenia planu leczenia i ewentualnego usunięcia zęba. O konieczności ekstrakcji zawsze decyduje lekarz.
Spis treści
- Czym jest ekstrakcja zęba?
- Chirurgiczne usuwanie ósemek - co należy wiedzieć o zabiegu?
- Wskazania do usuwania zębów mądrości
- Kiedy usunąć zatrzymane zęby mądrości?
- Ekstrakcja ósemek - zalecenia po zabiegu
- Opinie pacjentów
- Skontaktuj się
Czym jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja czyli usunięcie („wyrwanie”) zęba jest podstawowym zabiegiem w chirurgii jamy ustnej. Najczęściej jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. W IWULSKAdent dysponujemy bezbolesnym komputerowym znieczuleniem The Wand.
Usunięcie zęba całkowicie wyrżniętego wskazane jest z powodu zmian o różnym charakterze (próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, nieprawidłowe położenie, itd) i polega na rozchwianiu i wyjęciu go z zębodołu.
Jeśli chodzi o zęby zatrzymane, zwłaszcza w przypadku ich niekorzystnego położenia, nieodzowny może się okazać zabieg chirurgiczny przeprowadzony przez chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego. Zabieg taki polega na nacięciu błony śluzowej i chirurgicznym usunięciu zęba.
Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba ósmego nie należy jeść i pić. Może też pojawić się ból i obrzęk, aby go zmniejszyć należy stosować zimne okłady przykładane do policzka po stronie operowanej. Pomocne są również leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza.
Ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza, co pozwoli uniknąć powikłań, stanu zapalnego i utrudnionego gojenia rany w trakcie rekonwalescencji. Należy pamiętać o wizycie kontrolnej, podczas której lekarz ocenia prawidłowe gojenie po zabiegu.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – co należy wiedzieć o zabiegu?
Każdą decyzję o usunięciu zęba zatrzymanego poprzedza konsultacja i dokładne zebranie wywiadu, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Chirurg stomatolog zapoznaje się z wynikiem badania rentgenowskiego (RTG panoramiczna lub CBCT), analizuje dane i ocenia stopień skomplikowania zabiegu.
Chirurgiczne usunięcie zębów mądrości przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach istnieją wskazania do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Postępowanie w przypadku zatrzymanego zęba wymaga nacięcia błony śluzowej.
Rana po usunięciu zęba zostaje zaopatrzona szwami. Pacjent zapoznaje się z zaleceniami pozabiegowymi. Niewłaściwe postępowanie mogłoby prowadzić do powstania stanu zapalnego w operowanym miejscu.
Wskazania do usuwania zębów mądrości
Zatrzymane zęby mądrości występują u 20-30% społeczeństwa, częściej u kobiet. Jeśli są przyczyną dolegliwości lub nie mają znaczenia funkcjonalnego powinny być usunięte.
Wśród wskazań do usunięcia zębów ósmych możemy wyliczyć:
- Nieprawidłowe położenie,
- Próchnica obejmująca częściowo lub całkowicie zatrzymane zęby,
- Obecność torbieli i guzów zębopochodnych,
- Próchnica i resorpcja korzeni zębów sąsiednich,
- Stany zapalne,
- Wskazania ortodontyczne, stłoczenie zębów.
Jakie symptomy mogą zwiastować konieczność wybrania się do stomatologa? Do takich objawów należą uczucie rozpierania w dziąśle, trudności z otwarciem ust, ból głowy oraz dolnego piętra twarzy z promieniowaniem do ucha, nawracające stany zapalne, przesunięcie zębów sąsiednich. Nieprawidłowo położona ósemka może powodować dolegliwości bólowe i uczucie dyskomfortu w całym łuku zębowym.
Kiedy usunąć zatrzymane zęby mądrości?
Nieprawidłowo położone zęby mądrości usuwa się w okresie wyrzynania (w wieku od 16 do 22 roku życia lub jeśli istnieją wskazania – w wieku dorosłym, gdy korona i korzenie ósemek są już wykształcone).
Zabieg taki można też przeprowadzić wcześniej w wieku 13-16 lat. Wtedy usuwa się zawiązek zęba, kiedy wykształcona jest jedynie korona. Ta procedura nazywa się germektomią i wykonuje się ją głównie ze wskazań ortodontycznych, w przypadku stłoczenia zębów lub nieprawidłowości budowy zawiązka zęba.
Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości powinno się wykonać kiedy Pacjent jest zdrowy i najlepiej przy niskich temperaturach zewnętrznych (nie zaleca się przeprowadzenia zabiegu usunięcia ósemek w czasie upałów).
Ekstrakcja ósemek – zalecenia po zabiegu
Czas rekonwalescencji trwa od 1 do 2 tygodni. Bezpośrednio 2 godziny po zabiegu nie należy jeść i pić. Może też pojawić się niewielki obrzęk. Aby go zmniejszyć należy stosować zimne okłady przykładane do policzka po stronie operowanej. Pomocne są również leki przeciwbólowe. Przez okres gojenia warto unikać wysiłku, przyjmowania gorących potraw i napojów oraz spożywania alkoholu i palenia papierosów.
Prawidłowy stan zębów ma wpływ na nasze zdrowie i cały organizm. Wszelkie patologie w obrębie jamy ustnej warto diagnozować i leczyć. Jednym z częstych źródeł problemów stomatologicznych są nieprawidłowo położone ósemki. Niekiedy wymagają one usunięcia. Wówczas należy udać się na wizytę do naszego gabinetu a po zabiegu postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Najczęstszym powodem rezygnacji niektórych pacjentów z ekstrakcji jest strach przed bólem. Nie należy jednak się go obawiać. Dzięki nowoczesnym technologiom i skutecznemu znieczuleniu miejscowemu zabieg przebiega bezboleśnie. Wszystko po to, by zapewnić maksymalny komfort leczenia!